NBN40-L2-A2-V1-3G-3D
Previous
NBN40-L2-A0-V1
Next
NBN40-L2-E2-V1-3G-3D
NBN40-L2-A2-V1-3G-3D
VariKont L ®, PA, Type: 4-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP69K
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-317342
Manufacturer part number:
317342
Manufacturer part number:
317342
Ask A Specialist
Technical data of NBN40-L2-A2-V1-3G-3D
General specifications
Switching function
complementary
Output type
PNP
Rated operating distance
40 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 32.4 mm
Actual operating distance
36 ... 44 mm
Reduction factor r
Al
0.31
Reduction factor r
Cu
0.3
304
Brass
0.39
Output type
4-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 180 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
80 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
1057 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %