NBN40-L2-E2-V1-3G-3D
Previous
NBN40-L2-A2-V1-3G-3D
Next
NBN50-L2K-A2-V1
NBN40-L2-E2-V1-3G-3D
VariKont L ®, PA, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP69K
SKU:
PF-317344
Manufacturer part number:
317344
Manufacturer part number:
317344
Ask A Specialist
Technical data of NBN40-L2-E2-V1-3G-3D
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
40 mm
Assured operating distance
0 ... 32.4 mm
Actual operating distance
36 ... 44 mm typ. 40 mm
Reduction factor r
Al
0.33
Reduction factor r
Cu
0.31
304
Brass
0.38
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 180 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
80 ms
d
1057 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %