NBN50-L2K-E2-V1
Previous
NBN50-L2K-A2-V1
Next
NCN40-L2-N0-V1
NBN50-L2K-E2-V1
VariKont L ®, PA, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP68 / IP69
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
Ask A Specialist
Technical data of NBN50-L2K-E2-V1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
50 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 40.5 mm
Actual operating distance
45 ... 55 mm typ.
Reduction factor r
Al
0.5
Reduction factor r
Cu
0.49
304
Brass
0.55
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 40 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
80 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
929 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Housing material
PA
Sensing face
PA
Degree of protection
IP68 / IP69
Mass
130 g
Operating Distance
50mm
Output
PNP NO
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
50 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 40.5 mm
Actual operating distance
45 ... 55 mm typ.
Al
0.5
Cu
0.49
304
Brass
0.55
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 40 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
80 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
929 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Housing material
Sensing face
Degree of protection
IP68 / IP69
Mass
130 g
Operating Distance
50mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
TORX Screwdriver T20
TORX Screwdriver with bore (tamper resistant) Non-insulated T20 195mm
(Each)
(Each excl GST)
TORX Screwdriver T20
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
Rectangular Sensors
F79 (16 x 8 x 4mm)
V3 (27.8 x 16 x 10mm)
F41 (40 x 8 x 8mm)
F1 (26 x 12 x 40mm)
F2 Sensor for screw stops
F7 (28 x 17 x 17mm)
F9 (38.5 x 16 x 16.5mm)
F10 (38.5 x 25 x 25mm)
F11 (52.5 x 30 x 30.5mm)
F33 (50 x 25 x 10mm)