NBN8-12GM50-EI-V1
Previous
NBN8-12GM50-EI
Next
NCB1,5-12GM60-E2-D-V1
NBN8-12GM50-EI-V1
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP68 / IP69K
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-281566
Manufacturer part number:
281566
Manufacturer part number:
281566
Ask A Specialist
Technical data of NBN8-12GM50-EI-V1
General specifications
Output type
Digital current output
Rated operating distance
8 mm
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Actuating element
mild steel, e. g. 1.0037, SR235JR (formerly St37-2)
12 mm x 12 mm x 1 mm
Reduction factor r
Al
0.5
Reduction factor r
Cu
0.45
304
Brass
0.5
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
9 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 1500 Hz
Hysteresis
2 ... 15 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
yes
Temperature drift
≤ 10 %
Time delay before availability
≤ 5 ms
Load resistor
100 ... 250 Ohm
Switching state indicator
LED, yellow
d
1601 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Digital output
Output value
object detected: 10 mA ± 1 mA
object not detected: 5 mA ± 1 mA
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose, Class 2 Power Source
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Degree of protection
IP68 / IP69K
General information
Scope of delivery
2 self locking nuts in scope of delivery
Size
12mm
Operating Distance
8mm
Connection Type
M12 Connector
Datasheet
281566_eng
Submit
General specifications
Digital current output
Rated operating distance
8 mm
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Actuating element
12 mm x 12 mm x 1 mm
Al
Cu
0.45
304
Brass
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
9 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 1500 Hz
Hysteresis
2 ... 15 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
yes
Temperature drift
≤ 10 %
Time delay before availability
≤ 5 ms
Load resistor
100 ... 250 Ohm
Switching state indicator
LED, yellow
d
1601 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Digital output
Output value
object detected: 10 mA ± 1 mA
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Degree of protection
IP68 / IP69K
General information
Scope of delivery
Size
12mm
Operating Distance
8mm
M12 Connector
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical