NCB1,5-12GM60-E2-D-V1
Previous
NBN8-12GM50-EI-V1
Next
NCB2-12GM35-N0
NCB1,5-12GM60-E2-D-V1
Stainless steel 303, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP68
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-123393
Manufacturer part number:
123393
Manufacturer part number:
123393
Ask A Specialist
Technical data of NCB1,5-12GM60-E2-D-V1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
1.5 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 600 Hz
Hysteresis
typ. 8 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
No-load supply current
≤ 10 mA
Limit data
Operating pressure
500 bar (7252 psi)
Peak pressure
1000 bar (14504 psi)
Functional safety related parameters
MTTF
d
728 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector M12 x 1 , 4-pin
Housing material
Stainless steel 1.4305 / AISI 303
Sensing face
Ceramic
Housing diameter
12 mm
Degree of protection
IP68
Mass
31 g
Attribute value
Housing
Stainless Steel
Size
12mm
Operating Distance
1.5mm
Output
PNP NO
Connection Type
M12 Connector
Datasheet
123393_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
1.5 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 600 Hz
Hysteresis
typ. 8 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2 V
Operating current
0 ... 200 mA
No-load supply current
≤ 10 mA
Limit data
Operating pressure
500 bar (7252 psi)
Peak pressure
1000 bar (14504 psi)
MTTF
d
728 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
Mechanical specifications
Connector M12 x 1 , 4-pin
Housing material
Sensing face
Ceramic
Housing diameter
12 mm
Degree of protection
IP68
Mass
31 g
Attribute value
Housing
Stainless Steel
Size
12mm
Operating Distance
1.5mm
Output
PNP NO
M12 Connector
Recently Viewed
NRB5-18GM50-E2-C-V1
Brass PTFE coated, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
NRB5-18GM50-E2-C-V1
UNITRONIC® SCREENED ROBUST (TP) 3x2x0.34
(Per/m)
(Per/m excl GST)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Transformer - 2000VA
Transformer - for stepping down 400V to 230VAC (2000VA capacity)
Transformer - 2000VA
+180°C Hook-Up Wire 1X10
+180°C Hook-Up Wire 1X10
UL Screened 18G2.5
ÖLFLEX® 191CY, Screened, PVC sheath, UL/CSA certified, 18G2.5 (17 + E)
UL Screened 18G2.5
View All
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical