NBN8-18GM50-E0-V1
Previous
NBN8-18GK50-E2
Next
NBN8-18GM50-E2-C-V1
NBN8-18GM50-E0-V1
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-084196
Manufacturer part number:
084196
Manufacturer part number:
084196
Ask A Specialist
Technical data of NBN8-18GM50-E0-V1
Output type
NPN
Rated operating distance
8 mm
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Cu
0.4
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 18 mA
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
d
1920 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector M12 x 1 , 4-pin
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Housing diameter
18 mm
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
NPN NO
Datasheet
084196_eng
Submit
Output type
NPN
Rated operating distance
8 mm
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Cu
0.4
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 18 mA
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
d
1920 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connector M12 x 1 , 4-pin
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Housing diameter
18 mm
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
NPN NO
Recently Viewed
Gland + Nut M50
SKINTOP® ST M50 Grey Gland for cables (27 to 35mm) + M50 Locknut
(Each)
(Each excl GST)
Gland + Nut M50
Crimping Insert
Click-N-Crimp Insert for BNC/TNC coaxial plug connectors
Crimping Insert
VSD Flex 4G50 (3+E)
ÖLFLEX® 100 CY VSD Clear Screened Flex Coloured Cores 4G50 (3 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
VSD Flex 4G50 (3+E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
+180°C Versatile Single 1X0.75 Gy
(100m)
(100m excl GST)
(100m)
(100m excl GST)
+180°C Versatile Single 1X6 Gnye
View All
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical