NBN8-18GK50-E2
Previous
NBN12-18GM50-EI
Next
NBN8-18GM50-E0-V1
NBN8-18GK50-E2
PBT, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, cable PVC , 2 m, IP68 / IP69K
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
Ask A Specialist
Technical data of NBN8-18GK50-E2
Output type
PNP
Rated operating distance
8 mm
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Cu
0.4
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
LED, yellow
d
3280 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
PBT
Sensing face
PBT
Housing diameter
18 mm
Degree of protection
IP68 / IP69K
Note
use only delivered nuts
Attribute value
Housing
Thermoplastic
Connection Type
2m PVC Cable
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
PNP NO
Submit
Output type
PNP
Rated operating distance
8 mm
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Cu
0.4
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
LED, yellow
d
3280 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
Sensing face
Housing diameter
18 mm
Degree of protection
IP68 / IP69K
Note
use only delivered nuts
Attribute value
Housing
Thermoplastic
2m PVC Cable
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
Managed Switch 8 PORT
6 10/100BaseT(X) ports, and 2 100BaseFX multi-mode ports ST
(Each)
(Each excl GST)
Managed Switch 8 PORT
Sensor Lead (M12) 0.3m
Sensor Lead Angled (M12) 8 Pole Male with 0.3m lead
Sensor Lead (M12) 0.3m
MH 8 Insert (Female)
EPIC® MHB 8 CM, Crimp connection, 16 A rating
MH 8 Insert (Female)
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical