NCB10-30GM40-Z1
Previous
NCB10-30GM40-Z0
Next
NCB10-30GM40-Z1-V1
NCB10-30GM40-Z1
Stainless steel 303, Type: 2-wire, Installation: flush, Voltage: DC, cable PUR , 2 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-089270
Manufacturer part number:
089270
Manufacturer part number:
089270
Ask A Specialist
Technical data of NCB10-30GM40-Z1
Output type
Two-wire
Rated operating distance
10 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 8.1 mm
Actual operating distance
9 ... 11 mm typ.
Reduction factor r
Al
0.32
Reduction factor r
Cu
0.28
Nominal ratings
Operating voltage
5 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 150 Hz
Hysteresis
1 ... 10 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 5 V
Operating current
2 ... 100 mA
Lowest operating current
2 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ.
Switching state indicator
all direction LED, yellow
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
Stainless steel 1.4305 / AISI 303
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Stainless Steel
Connection Type
2m PUR Cable
Size
30mm
Operating Distance
10mm
Output
DC NC
Datasheet
089270_eng
Submit
Normally closed (NC)
Two-wire
Rated operating distance
10 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 8.1 mm
Actual operating distance
9 ... 11 mm typ.
Al
0.32
Cu
0.28
Nominal ratings
Operating voltage
5 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 150 Hz
Hysteresis
1 ... 10 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 5 V
Operating current
2 ... 100 mA
Lowest operating current
2 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ.
Switching state indicator
all direction LED, yellow
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Stainless Steel
2m PUR Cable
Size
30mm
Operating Distance
10mm
Output
DC NC
Recently Viewed
+180°C UL Silicone Cable 7G0.5
(Per/m)
(Per/m excl GST)
+180°C UL Silicone Cable 7G0.5
(Per/m)
(Per/m excl GST)
LED Light 230VAC 7.2W - Contour Plug
LED Light 230VAC 7.2W 3m Connection cable with Contour Plug
(Each)
(Each excl GST)
NH2 Knife Fuse Link gG 400A
Gave NH2 Knife Fuse Link gG curve 440Vdc/500Vac 400A
NH2 Knife Fuse Link gG 400A
Transformer - 1000VA
Transformer - for stepping down 400V to 230VAC 1000VA capacity)
Transformer - 1000VA
Heavy Duty Rubber, Enhanced Version 2X2.5
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical