NCB10-30GM40-Z1-V1
Previous
NCB10-30GM40-Z1
Next
NCB15-30GM40-N0
NCB10-30GM40-Z1-V1
Stainless steel 303, Type: 2-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-089271
Manufacturer part number:
089271
Manufacturer part number:
089271
Ask A Specialist
Technical data of NCB10-30GM40-Z1-V1
Output type
Two-wire
Rated operating distance
10 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 8.1 mm
Actual operating distance
9 ... 11 mm typ.
Reduction factor r
Al
0.32
Reduction factor r
Cu
0.28
Nominal ratings
Operating voltage
5 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 150 Hz
Hysteresis
1 ... 10 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 5 V
Operating current
2 ... 100 mA
Lowest operating current
2 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ.
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Housing material
Stainless steel 1.4305 / AISI 303
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Stainless Steel
Connection Type
M12 Connector
Size
30mm
Operating Distance
10mm
Output
DC NC
Datasheet
089271_eng
Submit
Normally closed (NC)
Two-wire
Rated operating distance
10 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 8.1 mm
Actual operating distance
9 ... 11 mm typ.
Al
0.32
Cu
0.28
Nominal ratings
Operating voltage
5 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 150 Hz
Hysteresis
1 ... 10 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity tolerant
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 5 V
Operating current
2 ... 100 mA
Lowest operating current
2 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ.
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Housing material
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Stainless Steel
M12 Connector
Size
30mm
Operating Distance
10mm