NCB40-FP-W-P1
Previous
NCB40-FP-A2-P1
Next
NCB50-FP-A2-P1-V1
NCB40-FP-W-P1
Rectangular type, PBT, Type: 2-wire, Installation: flush, Voltage: AC, screw terminals, IP68
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-130542
Manufacturer part number:
130542
Manufacturer part number:
130542
Ask A Specialist
Technical data of NCB40-FP-W-P1
General specifications
Switching function
Normally open/closed (NO/NC)
Output type
Two-wire
Rated operating distance
40 mm
Installation
flush
Output polarity
AC
Assured operating distance
0 ... 32.4 mm
Reduction factor r
Al
0.25
Reduction factor r
Cu
0.23
304
Output type
2-wire
Nominal ratings
Operating voltage
20 ... 253 V
Switching frequency
0 ... 20 Hz
Hysteresis
typ. 3 %
Short-circuit protection
no
Voltage drop
≤ 5 V typ. 4V
Momentary current
(20 ms, 0.1 Hz)
max. 4000 mA
Operating current
5 ... 500 mA
Off-state current
0.3 ... 1 mA typ. 0.7 mA
Time delay before availability
≤ 100 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
screw terminals
Core cross-section
up to 2.5 mm
2
Housing material
PBT
Sensing face
PBT
Housing base
Degree of protection
IP68
Note
1)
In the temperature range below 0 °C, permissible operating voltage U
b
80...253 V
Safety fuse ≤ 2 A (quick-blow) according to IEC 60127-2 Sheet 1
Recommendation: after a short circuit, check that the device is functioning correctly.
Operating Distance
40mm
Datasheet
130542_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open/closed (NO/NC)
Two-wire
Rated operating distance
40 mm
Installation
flush
Output polarity
AC
Assured operating distance
0 ... 32.4 mm
Al
0.25
Cu
0.23
304
2-wire
Nominal ratings
Operating voltage
20 ... 253 V
Switching frequency
0 ... 20 Hz
Hysteresis
typ. 3 %
Short-circuit protection
no
Voltage drop
≤ 5 V typ. 4V
Momentary current
(20 ms, 0.1 Hz)
max. 4000 mA
Operating current
5 ... 500 mA
Off-state current
0.3 ... 1 mA typ. 0.7 mA
Time delay before availability
≤ 100 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
screw terminals
Core cross-section
up to 2.5 mm
2
Housing material
Sensing face
Housing base
Degree of protection
IP68
Note
1)
b
Operating Distance
40mm
Recently Viewed
Halogen-Free Flex 7G0.5
ÖLFLEX® CLASSIC 110 H, halogen-free low-smoke, very flexible, oil resistant 7G0.5 (6 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Halogen-Free Flex 7G0.5
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Screened Single-Core 1x0.14
LiYCY, Screened, PVC insulation, tinned-copper braiding, 1x0.14
(100m)
(100m excl GST)
Screened Single-Core 1x0.14
(100m)
(100m excl GST)
SIN 1120 AC/DC 24V
SIN 1120 24V AC/DC SAFETY SWITCH WITH SEP ACTU GUARD LOCKING SPR-ACTU 1500N 4 NC
(Each)
(Each excl GST)
SIN 1120 AC/DC 24V
Shrink 12mm BK/YE
Dymo Shrinking Tube 12mm
Shrink 12mm BK/YE
Dymo Shrinking Tube 12mm
EIP Flex Patchcord M12S-Open 1m
IE-5-M12D-S-1-H-2-26-7-OE, EtherNet Lead Cat.5e, Flex (1m)
View All
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
Rectangular Sensors
F79 (16 x 8 x 4mm)
V3 (27.8 x 16 x 10mm)
F41 (40 x 8 x 8mm)
F1 (26 x 12 x 40mm)
F2 Sensor for screw stops
F7 (28 x 17 x 17mm)
F9 (38.5 x 16 x 16.5mm)
F10 (38.5 x 25 x 25mm)
F11 (52.5 x 30 x 30.5mm)
F33 (50 x 25 x 10mm)