NCB8-18GM50-E2-V1
Previous
NCB8-18GM40-N0-5M
Next
NCB8-18GM50-Z4-V1
NCB8-18GM50-E2-V1
Stainless steel 303, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-204743
Manufacturer part number:
204743
Manufacturer part number:
204743
Ask A Specialist
Technical data of NCB8-18GM50-E2-V1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
8 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Reduction factor r
Al
0.45
Reduction factor r
Cu
0.4
304
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
1190 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector M12 x 1 , 4-pin
Housing material
Stainless steel 1.4305 / AISI 303
Sensing face
PBT
Housing diameter
18 mm
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Stainless Steel
Connection Type
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
PNP NO
Datasheet
204743_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
8 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Al
0.45
Cu
0.4
304
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
MTTF
d
1190 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connector M12 x 1 , 4-pin
Housing material
Sensing face
PBT
Housing diameter
18 mm
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Stainless Steel
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
High-Temp Gland M16
SKINDICHT SHV-M-FKM M16 6mm opening, 9mm PG thread, High Temp rated
(Each)
(Each excl GST)
High-Temp Gland M16
Shrink 19mm BK/WH
Dymo Shrinking Tube 19mm
Shrink 19mm BK/WH
Dymo Shrinking Tube 19mm
UL Screened 4G50
ÖLFLEX® 191CY, Screened, PVC sheath, UL/CSA certified, 4G50 (3 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
UL Screened 4G50
(Per/m)
(Per/m excl GST)
WIELAND R1.100.0228.0
SMA 0228 SAFETY SWITCH WITH MAGNET 88X25X14mm NC/NC IP67 CABLE LENGTH 20M DIS 7 to 18mm
WIELAND R1.100.0228.0
YELLOW PUR FLEX 4G1
ÖLFLEX® 540 P, PUR/TPE sheath, VDE-registered, 300/500V, from 1.5mm: 450/750V, 4G1 (3 + E)
YELLOW PUR FLEX 4G1
View All
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical