NCB8-18GM50-Z4-V1
Previous
NCB8-18GM50-E2-V1
Next
NCN12-18GM50-Z4-V1
NCB8-18GM50-Z4-V1
Brass nickel-plated, Type: 2-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-128872
Manufacturer part number:
128872
Manufacturer part number:
128872
Ask A Specialist
Technical data of NCB8-18GM50-Z4-V1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
Two-wire
Rated operating distance
8 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm ( -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) )
0 ... 6.08 mm ( -40 ... -25 °C (-40 ... -13 °F) )
Reduction factor r
Al
0.4
Reduction factor r
Cu
0.4
304
Brass
0.5
Nominal ratings
Operating voltage
3.5 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 1000 Hz
Reverse polarity protection
reverse polarity-conductive
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3.5 V
Temperature drift
± 15%
Operating current
2 ... 100 mA
Off-state current
typ. 0.8 mA
Switching state indicator
LED, yellow
Pre-fault indicator
LED, red
Stability control-switch point
0,8 s
r
... 0,9 s
r
Functional safety related parameters
MTTF
d
1370 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector M12 x 1 , 4-pin
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Housing diameter
18 mm
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
DC NO
Datasheet
128872_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
Two-wire
Rated operating distance
8 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
Al
Cu
304
Brass
0.5
Nominal ratings
Operating voltage
3.5 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 1000 Hz
Reverse polarity protection
reverse polarity-conductive
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3.5 V
Temperature drift
± 15%
Operating current
2 ... 100 mA
Off-state current
typ. 0.8 mA
Switching state indicator
LED, yellow
Pre-fault indicator
LED, red
Stability control-switch point
0,8 s
... 0,9 s
MTTF
d
1370 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connector M12 x 1 , 4-pin
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Housing diameter
18 mm
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
DC NO
Recently Viewed
+180°C UL Single-Core 1X0.25 Gy
ÖLFLEX® HEAT 180 SiF A, -50°C to +180°C, UL up to +150°C, halogen-free, silicone based, 1x0.25 GY
(100m)
(100m excl GST)
(100m)
(100m excl GST)
Appliance Wire HAR 300/500V 1X1 TR
H05V-K, European HAR, 300/500V PVC Sheath, 1X1 TR
(250m)
(250m excl GST)
(250m)
(250m excl GST)
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical