NCN4-12GM60-B3-C2-V1
Previous
NCB2-12GM60-B3-V1
Next
NCN8-12GM35-Z4
NCN4-12GM60-B3-C2-V1
Stainless steel 303, Type: 2-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-226331
Manufacturer part number:
226331
Manufacturer part number:
226331
Ask A Specialist
Technical data of NCN4-12GM60-B3-C2-V1
General specifications
Switching function
Normally open/closed (NO/NC) programmable
Output type
AS-Interface
Rated operating distance
4 mm
Installation
non-flush
Assured operating distance
0 ... 3.24 mm
Actual operating distance
3.6 ... 4.4 mm typ. 4 mm
Reduction factor r
Al
0.37
Reduction factor r
Cu
0.36
304
Node type
Standard node
AS-Interface specification
V2.1
Required master specification
≥ V2.0
Output type
2-wire
Nominal ratings
Operating voltage
26.5 ... 31.9 V via AS-i bus system
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Hysteresis
1 ... 15 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Voltage drop at I
L
Voltage drop I
L
= 20
mA, switching element on
3.4 ... 5 V typ. 4.3 V
No-load supply current
≤ 25 mA
Time delay before availability
≤ 1000 ms
Alternating magnetic field
100 mT
Switching state indicator
dual-LED, yellow
Error indicator
dual-LED, red
Functional safety related parameters
MTTF
d
2140 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Housing material
Stainless steel 1.4305 / AISI 303
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Attribute value
Size
12mm
Operating Distance
4mm
Output
ASI
Connection Type
M12 Connector
Housing
Stainless Steel
Datasheet
226331_eng
Submit
General specifications
Switching function
AS-Interface
Rated operating distance
4 mm
Installation
non-flush
Assured operating distance
0 ... 3.24 mm
Actual operating distance
3.6 ... 4.4 mm typ. 4 mm
Al
0.37
Cu
0.36
304
Node type
Standard node
AS-Interface specification
V2.1
Required master specification
≥ V2.0
2-wire
Nominal ratings
Operating voltage
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Hysteresis
1 ... 15 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Voltage drop at I
Voltage drop I
= 20
mA, switching element on
3.4 ... 5 V typ. 4.3 V
No-load supply current
≤ 25 mA
Time delay before availability
≤ 1000 ms
Alternating magnetic field
100 mT
Switching state indicator
dual-LED, yellow
Error indicator
dual-LED, red
MTTF
d
2140 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Housing material
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Attribute value
Size
12mm
Operating Distance
4mm
Output
ASI
M12 Connector
Housing
Stainless Steel
Recently Viewed
NBN12-18GM50-E0-V1-M1
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, M12 , 3-pin, IP68 / IP69K
(Each)
(Each excl GST)
NBN12-18GM50-E0-V1-M1
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical