NCN8-12GM35-Z4
Previous
NCN4-12GM60-B3-C2-V1
Next
NEB6-12GM50-E0-V1
NCN8-12GM35-Z4
Brass nickel-plated, Type: 2-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, cable PVC , 2 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-109739
Manufacturer part number:
109739
Manufacturer part number:
109739
Ask A Specialist
Technical data of NCN8-12GM35-Z4
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
Two-wire
Rated operating distance
8 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Reduction factor r
Al
0.49
Reduction factor r
Cu
0.49
304
Output type
2-wire
Nominal ratings
Operating voltage
3.5 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 750 Hz
Hysteresis
typ. 3 %
Reverse polarity protection
reverse polarity-conductive
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3.5 V
Temperature drift
± 15%
Operating current
2 ... 100 mA
Off-state current
0.4 ... 0.6 mA typ. 0.5 mA
Switching state indicator
LED, yellow
Pre-fault indicator
LED, red
Stability control-switch point
0,8 s
r
... 0,9 s
r
Functional safety related parameters
MTTF
d
1010 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
2m PVC Cable
Size
12mm
Operating Distance
8mm
Output
DC NO
Datasheet
109739_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Two-wire
Rated operating distance
8 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Al
Cu
304
2-wire
Nominal ratings
Operating voltage
3.5 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 750 Hz
Hysteresis
typ. 3 %
Reverse polarity protection
reverse polarity-conductive
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3.5 V
Temperature drift
± 15%
Operating current
2 ... 100 mA
Off-state current
0.4 ... 0.6 mA typ. 0.5 mA
Switching state indicator
LED, yellow
Pre-fault indicator
LED, red
Stability control-switch point
0,8 s
... 0,9 s
MTTF
d
1010 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
2m PVC Cable
Size
12mm
Operating Distance
8mm
Output
DC NO
Recently Viewed
Halogen-Free PUR Grey Flex 5G0.75
ÖLFLEX® 440 P, PUR outer sheath, TPE core insulation, halogen-free, VDE certified, 5G0.75 (4 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical