NCN8-18GM40-N0-10M
Previous
NCN12-18GM50-Z4-V1
Next
NCN8-18GM40-N0-5M
NCN8-18GM40-N0-10M
POA
On Request
On Request
SKU:
PF-181117
Manufacturer part number:
181117
Select or Type Quantity
There is currently an issue with our stock
Please contact us for more information
SKU:
PF-181117
Manufacturer part number:
181117
Ask A Specialist
Technical data of NCN8-18GM40-N0-10M
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Output type
NAMUR
Rated operating distance
8 mm
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Actual operating distance
7.2 ... 8.8 mm typ. 8 mm
Reduction factor r
Al
0.42
Reduction factor r
Cu
0.4
Nominal ratings
Nominal voltage
8.2 V (R
i
approx. 1 kΩ)
Switching frequency
0 ... 300 Hz
Hysteresis
1 ... 15 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
yes
Current consumption
Measuring plate not detected
min. 3 mA
Measuring plate detected
≤ 1 mA
Switching state indicator
all direction LED, yellow
d
2040 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
NAMUR
EN 60947-5-6:2000
IEC 60947-5-6:1999
Approvals and certificates
IECEx approval
Equipment protection level Ga
IECEx PTB 11.0037X
Equipment protection level Gb
IECEx PTB 11.0037X
Equipment protection level Da
Equipment protection level Mb
ATEX approval
Equipment protection level Ga
PTB 00 ATEX 2048 X
Equipment protection level Gb
PTB 00 ATEX 2048 X
Equipment protection level Gc (ic)
PF13CERT2895 X
Equipment protection level Da
EAC conformity
TR CU 012/2011
FM approval
Control drawing
UL approval
Ordinary Location
E87056
Hazardous Location
E501628
Control drawing
CCC approval
Hazardous Location
NEPSI approval
NEPSI certificate
GYJ16.1393X
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F)
Storage temperature
-40 ... 100 °C (-40 ... 212 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 10 m
Core cross-section
0.75 mm
2
Housing material
Stainless steel 1.4305 / AISI 303
Degree of protection
IP66 / IP67
Cable
Cable diameter
6 mm ± 0.2 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
General information
Use in the hazardous area
see instruction manuals
Attribute value
Housing
Stainless Steel
Connection Type
10m PVC Cable
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
NAMUR NC
Datasheet
181117_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Rated operating distance
8 mm
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Actual operating distance
7.2 ... 8.8 mm typ. 8 mm
Al
0.42
Cu
0.4
Nominal ratings
Nominal voltage
8.2 V (R
i
approx. 1 kΩ)
Switching frequency
0 ... 300 Hz
Hysteresis
1 ... 15 typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
yes
Current consumption
Measuring plate not detected
min. 3 mA
Measuring plate detected
≤ 1 mA
Switching state indicator
all direction LED, yellow
d
2040 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
IECEx approval
Equipment protection level Mb
ATEX approval
PF13CERT2895 X
EAC conformity
TR CU 012/2011
FM approval
UL approval
Ordinary Location
CCC approval
NEPSI approval
NEPSI certificate
GYJ16.1393X
Ambient conditions
Ambient temperature
Storage temperature
Mechanical specifications
cable PVC , 10 m
Core cross-section
0.75 mm
2
Housing material
Degree of protection
IP66 / IP67
Cable
Cable diameter
6 mm ± 0.2 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
General information
Use in the hazardous area
see instruction manuals
Attribute value
Housing
Stainless Steel
10m PVC Cable
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
NAMUR NC
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical