NCN12-18GM50-Z4-V1
Previous
NCB8-18GM50-Z4-V1
Next
NCN8-18GM40-N0-10M
NCN12-18GM50-Z4-V1
Brass nickel-plated, Type: 2-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-128873
Manufacturer part number:
128873
Manufacturer part number:
128873
Ask A Specialist
Technical data of NCN12-18GM50-Z4-V1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
Two-wire
Rated operating distance
12 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 9.1 mm
Reduction factor r
Al
0.5
Reduction factor r
Cu
0.45
304
Brass
0.55
Nominal ratings
Operating voltage
3.5 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 1000 Hz
Hysteresis
typ. 3 %
Reverse polarity protection
reverse polarity-conductive
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3.5 V
Temperature drift
± 15%
Operating current
2 ... 100 mA
Off-state current
typ. 0.8 mA
Switching state indicator
LED, yellow
Pre-fault indicator
LED, red
Stability control-switch point
0,8 s
r
... 0,9 s
r
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector M12 x 1 , 4-pin
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Housing diameter
18 mm
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
12mm
Output
DC NO
Datasheet
128873_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
Two-wire
Rated operating distance
12 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 9.1 mm
Al
0.5
Cu
0.45
304
Brass
0.55
Nominal ratings
Operating voltage
3.5 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 1000 Hz
Hysteresis
typ. 3 %
Reverse polarity protection
reverse polarity-conductive
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3.5 V
Temperature drift
± 15%
Operating current
2 ... 100 mA
Off-state current
typ. 0.8 mA
Switching state indicator
LED, yellow
Pre-fault indicator
LED, red
Stability control-switch point
0,8 s
... 0,9 s
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connector M12 x 1 , 4-pin
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Housing diameter
18 mm
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
12mm
Output
DC NO
Recently Viewed
H-A 3 Panel Mount Base
EPIC® H-A Panel Mount Base 90-Degree
(Each)
(Each excl GST)
H-A 3 Panel Mount Base
Appliance Wire HAR 300/500V 1X0.5 Bu
H05V-K, European HAR, 300/500V PVC Sheath, 1X0.5 BU
(250m)
(250m excl GST)
(250m)
(250m excl GST)
M17 Male Contact Pin 2mm
M17 Contact Pin for EPIC® Industrial Connectors SCM 2mm 1.0-2.5
M17 Male Contact Pin 2mm
EIP Dragchain Patchcord M12S-RJ45 20m
IE-EC-5-M12D-S-20-P-2-26-FD-RJ45, EtherNet Lead Cat.5e, Dragchain (2m)
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical