NEB6-12GM50-E2
Previous
NEB6-12GM50-E0-V1
Next
NEB8-12GM50-E2-V1
NEB6-12GM50-E2
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: quasi flush, Voltage: DC, cable PUR , 2 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-231710
Manufacturer part number:
231710
Manufacturer part number:
231710
Ask A Specialist
Technical data of NEB6-12GM50-E2
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
6 mm
Installation
quasi flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 4.8 mm
Actuating element
mild steel, e. g. 1.0037, SR235JR (formerly St37-2)
18 mm x 18 mm x 1 mm
Reduction factor r
Al
0.28
Reduction factor r
Cu
0.2
304
Brass
0.35
Nominal ratings
Installation conditions
A
in steel 1.0037 (St37): 2.4 mm
in other metal: 1.2 mm
B
12 mm
C
18 mm
F
24 mm
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 800 Hz
Hysteresis
0.06 ... 1.2 mm
Reverse polarity protection
yes
Short-circuit protection
pulsing
Overload resistance
yes
Wire breakage protection
Surge suppression
Ripple
10 %
Voltage drop
≤ 2 V
Repeat accuracy
0.3 mm
Operating current
0 ... 200 mA , above 70°C max. 150 mA
Off-state current
≤ 10 µA
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
1740 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Housing diameter
12 mm
Degree of protection
IP67
Mass
80 g
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Connection Type
2m PUR Cable
Size
12mm
Operating Distance
6mm
Output
PNP NO
Datasheet
231710_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
6 mm
Installation
quasi flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 4.8 mm
Actuating element
18 mm x 18 mm x 1 mm
Al
0.28
Cu
0.2
304
Brass
0.35
Nominal ratings
Installation conditions
A
in steel 1.0037 (St37): 2.4 mm
in other metal: 1.2 mm
B
12 mm
C
18 mm
F
24 mm
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 800 Hz
Hysteresis
0.06 ... 1.2 mm
Reverse polarity protection
Short-circuit protection
pulsing
Overload resistance
Wire breakage protection
Surge suppression
Ripple
10 %
Voltage drop
≤ 2 V
Repeat accuracy
0.3 mm
Operating current
Off-state current
≤ 10 µA
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
1740 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Housing diameter
12 mm
Degree of protection
IP67
Mass
80 g
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
2m PUR Cable
Size
12mm
Operating Distance
6mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
NJ50-FP-E-P1
Rectangular type, PBT, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, screw terminals, IP67
(Each)
(Each excl GST)
NJ50-FP-E-P1
PUR Flex 7G0.75
ÖLFLEX® CLASSIC 400 P Heavy Duty PUR Sheath, 7G0.75 (6 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
PUR Flex 7G0.75
(Per/m)
(Per/m excl GST)
PUR Flex 4X1.5
ÖLFLEX® CLASSIC 400 P Heavy Duty PUR Sheath, 4X1.5 (No Earth)
PUR Flex 4X1.5
05904552 -22m
Power cable for SEW 05904552
05904552 -22m
Power cable for SEW 05904552
POF Single
HITRONIC POF SIMPLEX BUFFERED PE (Single core Plastic)
POF Single
View All
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical