NEB6-12GM50-E0-V1
Previous
NCN8-12GM35-Z4
Next
NEB6-12GM50-E2
NEB6-12GM50-E0-V1
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: quasi flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-231713
Manufacturer part number:
231713
Manufacturer part number:
231713
Ask A Specialist
Technical data of NEB6-12GM50-E0-V1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
NPN
Rated operating distance
6 mm
Installation
quasi flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 4.8 mm
Actuating element
mild steel, e. g. 1.0037, SR235JR (formerly St37-2)
18 mm x 18 mm x 1 mm
Reduction factor r
Al
0.28
Reduction factor r
Cu
0.2
304
Brass
0.35
Nominal ratings
Installation conditions
A
in steel 1.0037 (St37): 2.4 mm
in other metal: 1.2 mm
B
12 mm
C
18 mm
F
24 mm
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 800 Hz
Hysteresis
0.06 ... 1.2 mm
Reverse polarity protection
yes
Short-circuit protection
pulsing
Overload resistance
yes
Wire breakage protection
Surge suppression
Ripple
10 %
Voltage drop
≤ 2 V
Repeat accuracy
0.3 mm
Operating current
0 ... 200 mA , above 70°C max. 150 mA
Off-state current
≤ 10 µA
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
1740 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector M12 x 1 , 4-pin
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Housing diameter
12 mm
Degree of protection
IP67
Mass
20 g
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Size
12mm
Operating Distance
6mm
Output
NPN NO
Connection Type
M12 Connector
Datasheet
231713_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
NPN
Rated operating distance
6 mm
Installation
quasi flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 4.8 mm
Actuating element
18 mm x 18 mm x 1 mm
Al
0.28
Cu
0.2
304
Brass
0.35
Nominal ratings
Installation conditions
A
in steel 1.0037 (St37): 2.4 mm
in other metal: 1.2 mm
B
12 mm
C
18 mm
F
24 mm
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 800 Hz
Hysteresis
0.06 ... 1.2 mm
Reverse polarity protection
Short-circuit protection
pulsing
Overload resistance
Wire breakage protection
Surge suppression
Ripple
10 %
Voltage drop
≤ 2 V
Repeat accuracy
0.3 mm
Operating current
Off-state current
≤ 10 µA
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
1740 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connector M12 x 1 , 4-pin
Housing material
brass, nickel-plated
Sensing face
PBT
Housing diameter
12 mm
Degree of protection
IP67
Mass
20 g
Attribute value
Housing
Nickel Plated Brass
Size
12mm
Operating Distance
6mm