NJ10-30GM-N-V1
Previous
NJ10-30GM-N-10M
Next
NJ15-30GK-E2-T
NJ10-30GM-N-V1
Stainless steel 303, Type: 2-wire, Installation: flush, Voltage: DC, plug, IP65 / IP66
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-106483
Manufacturer part number:
106483
Manufacturer part number:
106483
Ask A Specialist
Technical data of NJ10-30GM-N-V1
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Output type
NAMUR
Rated operating distance
10 mm
Installation
flush
Assured operating distance
0 ... 8.1 mm
Reduction factor r
Al
0.4
Reduction factor r
Cu
0.3
304
Output type
2-wire
Nominal ratings
Nominal voltage
8.2 V (R
i
approx. 1 kΩ)
Switching frequency
0 ... 300 Hz
Hysteresis
1 ... 10 typ. 5 %
Current consumption
Measuring plate not detected
min. 3 mA
Measuring plate detected
≤ 1 mA