NJ15-30GK-E2-T
Previous
NJ10-30GM-N-V1
Next
NJ15-30GKK-N
NJ15-30GK-E2-T
PBT, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, cable PUR , 2 m, IP68
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-006823
Manufacturer part number:
006823
Manufacturer part number:
006823
Ask A Specialist
Technical data of NJ15-30GK-E2-T
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
15 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Reduction factor r
Al
0.4
Reduction factor r
Cu
0.3
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 300 Hz
Hysteresis
0 ... 8 typ. 3 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
No-load supply current
≤ 20 mA
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.75 mm
2
Housing material
PBT
Sensing face
PBT
Housing diameter
30 mm
Degree of protection
IP68
Attribute value
Housing
Thermoplastic
Connection Type
2m PUR Cable
Size
30mm
Operating Distance
15mm
Output
PNP NO
Datasheet
006823_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
15 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Al
0.4
Cu
0.3
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 300 Hz
Hysteresis
0 ... 8 typ. 3 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
No-load supply current
≤ 20 mA
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
Ambient conditions
Ambient temperature
Mechanical specifications
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.75 mm
2
Housing material
Sensing face
Housing diameter
30 mm
Degree of protection
IP68
Attribute value
Housing
Thermoplastic
2m PUR Cable
Size
30mm
Operating Distance
15mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
Sensor Lead (M12) 25m
Sensor Lead (M12 Angled) 5 Pole Female with 25m lead (LED)
(Each)
(Each excl GST)
Sensor Lead (M12) 25m
+350°C Single Core Cable 1X10
(Per/m)
(Per/m excl GST)
+350°C Single Core Cable 1X10
(Per/m)
(Per/m excl GST)
V90HT Tinned Appliance Wire 1x1 Violet
V90HT 1x1 Violet AS/NZS 5000.1 Finely Stranded
(100m)
(100m excl GST)
(100m)
(100m excl GST)
SIN 2150 AC/DC 24V
SIN 2150 24V AC/DC SAFETY SWITCH WITH SEP ACTU GUARD LOCKING MAG-ACT 1500N 2 NC 2 NO
SIN 2150 AC/DC 24V
Halogen-Free Flex 7G0.5
ÖLFLEX® CLASSIC 110 H, halogen-free low-smoke, very flexible, oil resistant 7G0.5 (6 + E)
Halogen-Free Flex 7G0.5
View All
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical