NJ15-30GKK-N
Previous
NJ15-30GK-E2-T
Next
NJ15-30GK-N
NJ15-30GKK-N
PBT, Type: 2-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, terminal compartment, IP67
SKU:
PF-106485
Manufacturer part number:
106485
Manufacturer part number:
106485
Ask A Specialist
Technical data of NJ15-30GKK-N
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Output type
NAMUR
Rated operating distance
15 mm
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
0.3
304
Output type
2-wire
Nominal ratings
Nominal voltage
8.2 V (R
i
approx. 1 kΩ)
Switching frequency
0 ... 100 Hz
Current consumption
Measuring plate not detected
min. 3 mA
Measuring plate detected
≤ 1 mA
Functional safety related parameters
MTTF
d
5070 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
NAMUR
EN 60947-5-6:2000
IEC 60947-5-6:1999
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
IECEx approval
Equipment protection level Gb
IECEx PTB 11.0037X
Equipment protection level Da
IECEx PTB 11.0037X
Equipment protection level Mb
ATEX approval
Equipment protection level Gb
PTB 00 ATEX 2048 X
Equipment protection level Da
PTB 00 ATEX 2048 X
EAC conformity
TR CU 012/2011
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Hazardous Location
NEPSI approval
NEPSI certificate
GYJ16.1393X
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F)
Mechanical specifications
Connection type
terminal compartment
Core cross-section
up to 2.5 mm
2
, stripped insulation length: 7 mm
Connection (system side)
M16 x 1.5 cable gland at sensor tail and laterally ,
usable thread length at sensor tail 5.5 mm/laterally 7.5 mm
Housing material
PBT
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
General information
Use in the hazardous area
see instruction manuals
Attribute value
Housing
Thermoplastic
Connection Type
Terminals
Size
30mm
Operating Distance
15mm
Output
NAMUR NC
Datasheet
106485_eng
Submit
Technical data of NJ15-30GKK-N
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Rated operating distance
15 mm
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
0.3
304
2-wire
Nominal ratings
Nominal voltage
8.2 V (R
i
approx. 1 kΩ)
Switching frequency
0 ... 100 Hz
Current consumption
Measuring plate not detected
min. 3 mA
Measuring plate detected
≤ 1 mA
MTTF
d
5070 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
IECEx approval
Equipment protection level Mb
ATEX approval
EAC conformity
TR CU 012/2011
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Hazardous Location
NEPSI approval
NEPSI certificate
GYJ16.1393X
Ambient conditions
Ambient temperature
Mechanical specifications
terminal compartment
Core cross-section
up to 2.5 mm
2
Connection (system side)
Housing material
Sensing face
Degree of protection
IP67
General information
Use in the hazardous area
see instruction manuals
Attribute value
Housing
Thermoplastic
Terminals
Size
30mm
Operating Distance
15mm
Output
NAMUR NC
Recently Viewed
Network Management Software
MXview One Central Manager site license with customizable site quantity (minimum 1 site)
(Each)
(Each excl GST)
Network Management Software
Contactor 24V AC/DC (38A)
AF-38 Contactor 18.5kw 3P 20..60V
Contactor 24V AC/DC (38A)
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical