NJ15-M1-E2-V1
Previous
NJ15-M1K-N
Next
NJ15-M1K-A2
NJ15-M1-E2-V1
VariKont M ®, PBT/metal, Type: 3-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-222495
Manufacturer part number:
222495
Manufacturer part number:
222495
Ask A Specialist
Technical data of NJ15-M1-E2-V1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
15 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Actual operating distance
13.5 ... 16.5 mm typ. 15 mm
Reduction factor r
Al
0.39
Reduction factor r
Cu
0.36
304
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 60 V DC
Switching frequency
0 ... 200 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
yes
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2.5 V
Voltage drop at I
L
Voltage drop I
L
= 200
mA, switching element on
1 ... 2.5 V typ. 2.2 V
Rated insulation voltage
500 V
Operating current
0 ... 200 mA
No-load supply current
≤ 14 mA
Time delay before availability
≤ 50 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
932 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Housing material
PBT/metal RAL 7011
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Operating Distance
15mm
Output
PNP NO
Datasheet
222495_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
15 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 12.15 mm
Actual operating distance
13.5 ... 16.5 mm typ. 15 mm
Al
0.39
Cu
0.36
304
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 60 V DC
Switching frequency
0 ... 200 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
yes
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2.5 V
Voltage drop at I
Voltage drop I
= 200
mA, switching element on
1 ... 2.5 V typ. 2.2 V
Rated insulation voltage
500 V
Operating current
0 ... 200 mA
No-load supply current
≤ 14 mA
Time delay before availability
≤ 50 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
932 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Housing material
PBT/metal RAL 7011
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Operating Distance
15mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
EMC Clear Flex 5G10
ÖLFLEX® CLASSIC 100 CY Screened EMC-optimised, Clear PVC sheath, 5G10 (4 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
EMC Clear Flex 5G10
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
Rectangular Sensors
F79 (16 x 8 x 4mm)
V3 (27.8 x 16 x 10mm)
F41 (40 x 8 x 8mm)
F1 (26 x 12 x 40mm)
F2 Sensor for screw stops
F7 (28 x 17 x 17mm)
F9 (38.5 x 16 x 16.5mm)
F10 (38.5 x 25 x 25mm)
F11 (52.5 x 30 x 30.5mm)
F33 (50 x 25 x 10mm)