NJ2-12GM40-E2
Previous
NJ2-12GK-SN
Next
NJ2-12GM50-WO-V13
NJ2-12GM40-E2
Stainless steel 303, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, cable PUR , 2 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-282939
Manufacturer part number:
282939
Manufacturer part number:
282939
Ask A Specialist
Technical data of NJ2-12GM40-E2
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
2 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 1.62 mm
Actual operating distance
1.8 ... 2.2 mm typ.
Reduction factor r
Al
0.23
Reduction factor r
Cu
0.21
304
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 3000 Hz
Hysteresis
1 ... 10 typ. 3 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Voltage drop at I
L
Voltage drop I
L
= 100
mA, switching element on
1.2 ... 2.5 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
≤ 0.5 mA
No-load supply current
≤ 9 mA
Time delay before availability
≤ 20 ms
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
750 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
Stainless steel 1.4305 / AISI 303
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
General information
Scope of delivery
2 self locking nuts in scope of delivery
Attribute value
Housing
Stainless Steel
Connection Type
2m PUR Cable
Size
12mm
Operating Distance
2mm
Output
PNP NO
Datasheet
282939_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
2 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 1.62 mm
Actual operating distance
1.8 ... 2.2 mm typ.
Al
0.23
Cu
0.21
304
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 3000 Hz
Hysteresis
1 ... 10 typ. 3 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Voltage drop at I
Voltage drop I
= 100
mA, switching element on
1.2 ... 2.5 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
≤ 0.5 mA
No-load supply current
≤ 9 mA
Time delay before availability
≤ 20 ms
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
750 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2:2007
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
cable PUR , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Housing material
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
General information
Scope of delivery
Attribute value
Housing
Stainless Steel
2m PUR Cable
Size
12mm
Operating Distance
2mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
1975 Helmet Bracket
Compatible with: 1970 Torch; 1975 Torch; 1975i Torch
(Each)
(Each excl GST)
1975 Helmet Bracket
End Plate
End Plate for 3 Pole Lever Terminal - 16mm
End Plate