NJ5-18GK-N-5M
Previous
NJ5-18GK-N-150
Next
NJ5-18GM50-A2
NJ5-18GK-N-5M
PBT/PPS, Type: 2-wire, Installation: flush, Voltage: DC, cable PVC , 5 m, IP66 / IP68
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-106446
Manufacturer part number:
106446
Manufacturer part number:
106446
Ask A Specialist
Technical data of NJ5-18GK-N-5M
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Output type
NAMUR
Rated operating distance
5 mm
Installation
flush
Assured operating distance
0 ... 4.05 mm
Reduction factor r
Al
0.4
Reduction factor r
Cu
0.3
304
Output type
2-wire
Nominal ratings
Nominal voltage
8.2 V (R
i
approx. 1 kΩ)
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Hysteresis
typ. %
Current consumption
Measuring plate not detected
min. 3 mA
Measuring plate detected
≤ 1 mA
Functional safety related parameters
MTTF
d
4566 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
NAMUR
EN 60947-5-6:2000
IEC 60947-5-6:1999
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
IECEx approval
Equipment protection level Gb
IECEx PTB 11.0037X
Equipment protection level Da
IECEx PTB 11.0037X
Equipment protection level Mb
ATEX approval
Equipment protection level Gb
PTB 00 ATEX 2048 X
Equipment protection level Da
PTB 00 ATEX 2048 X
EAC conformity
TR CU 012/2011
FM approval
Control drawing
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Hazardous Location
NEPSI approval
NEPSI certificate
GYJ16.1393X
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable
Housing material
PBT/PPS
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP66 / IP68
Cable
Cable diameter
6 mm ± 0.2 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
Material
PVC
Core cross-section
0.75 mm
2
Length
5 m
General information
Use in the hazardous area
see instruction manuals
Attribute value
Housing
Thermoplastic
Connection Type
5m PVC Cable
Size
18mm
Operating Distance
5mm
Output
NAMUR NC
Datasheet
106446_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Rated operating distance
5 mm
Installation
flush
Assured operating distance
0 ... 4.05 mm
Al
0.4
Cu
0.3
304
2-wire
Nominal ratings
Nominal voltage
8.2 V (R
i
approx. 1 kΩ)
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Hysteresis
typ. %
Current consumption
Measuring plate not detected
min. 3 mA
Measuring plate detected
≤ 1 mA
MTTF
d
4566 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
IECEx approval
Equipment protection level Mb
ATEX approval
EAC conformity
TR CU 012/2011
FM approval
Control drawing
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Hazardous Location
NEPSI approval
NEPSI certificate
GYJ16.1393X
Ambient conditions
Ambient temperature
Mechanical specifications
Housing material
PBT/PPS
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP66 / IP68
Cable diameter
6 mm ± 0.2 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
Material
PVC
Core cross-section
0.75 mm
2
Length
5 m
General information
Use in the hazardous area
see instruction manuals
Attribute value
Housing
Thermoplastic
5m PVC Cable
Size
18mm
Operating Distance
5mm
Output
NAMUR NC
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical