NRB12-18GS40-E2-V1
Previous
NJ8-18GM-N-V1
Next
NRB5-18GM50-E2-C-V1
NRB12-18GS40-E2-V1
Stainless steel 303, Type: 3-wire, Installation: quasi flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-208237
Manufacturer part number:
208237
Manufacturer part number:
208237
Ask A Specialist
Technical data of NRB12-18GS40-E2-V1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
12 mm
Installation
quasi flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 9.72 mm
Reduction factor r
Al
1
Reduction factor r
Cu
1
304
St37
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 600 Hz
Hysteresis
typ. 3 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 28 mA
Constant magnetic field
200 mT
Alternating magnetic field
200 mT
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
1248 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
Protection class
II
Rated insulation voltage
60 V
Rated impulse withstand voltage
800 V
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector M12 x 1 , 4-pin
Housing material
Stainless steel 1.4305 / AISI 303
Sensing face
Crastin (PBTB)
Housing diameter
18 mm
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Stainless Steel
Connection Type
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
12mm
Output
PNP NO
Datasheet
208237_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
12 mm
Installation
quasi flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 9.72 mm
Al
Cu
304
St37
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 600 Hz
Hysteresis
typ. 3 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 28 mA
Constant magnetic field
Alternating magnetic field
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
MTTF
d
1248 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
Protection class
II
Rated insulation voltage
60 V
800 V
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connector M12 x 1 , 4-pin
Housing material
Sensing face
Crastin (PBTB)
Housing diameter
18 mm
Degree of protection
IP67
Attribute value
Housing
Stainless Steel
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
12mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
Halogen-Free Flex 3G1.5
ÖLFLEX® CLASSIC 110 H, halogen-free low-smoke, very flexible, oil resistant 3G1.5 (2 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Halogen-Free Flex 3G1.5
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Screened Single-Core 1x0.14
LiYCY, Screened, PVC insulation, tinned-copper braiding, 1x0.14
(100m)
(100m excl GST)
Screened Single-Core 1x0.14
(100m)
(100m excl GST)
SIN 1120 AC/DC 24V
SIN 1120 24V AC/DC SAFETY SWITCH WITH SEP ACTU GUARD LOCKING SPR-ACTU 1500N 4 NC
(Each)
(Each excl GST)
SIN 1120 AC/DC 24V
Shrink 12mm BK/YE
Dymo Shrinking Tube 12mm
Shrink 12mm BK/YE
Dymo Shrinking Tube 12mm
EIP Flex Patchcord M12S-Open 1m
IE-5-M12D-S-1-H-2-26-7-OE, EtherNet Lead Cat.5e, Flex (1m)
View All
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical