NRB5-18GM50-E2-C-V1
Previous
NRB12-18GS40-E2-V1
Next
NRB8-18GM40-E2-C-V1
NRB5-18GM50-E2-C-V1
Brass PTFE coated, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-264608
Manufacturer part number:
264608
Manufacturer part number:
264608
Ask A Specialist
Technical data of NRB5-18GM50-E2-C-V1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
PNP
Rated operating distance
5 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 4.05 mm
Reduction factor r
Al
1
Reduction factor r
Cu
1
304
St37
Output type
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 600 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2 V
Rated insulation voltage
60 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 14 mA
Time delay before availability
max. 15 ms
Constant magnetic field
200 mT
Alternating magnetic field
200 mT
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
1393 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
Protection class
II
Rated insulation voltage
60 V
Rated impulse withstand voltage
800 V
UL approval
cULus Listed, General Purpose
Class 2 power source
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Housing material
Brass, PTFE coated
Sensing face
PPS
Degree of protection
IP67
Mass
43 g
General information
Scope of delivery
2 self locking nuts in scope of delivery
Attribute value
Housing
PTFE
Connection Type
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
5mm
Output
PNP NO
Datasheet
264608_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
5 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 4.05 mm
Al
Cu
304
St37
3-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 30 V DC
Switching frequency
0 ... 600 Hz
Hysteresis
typ. 5 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2 V
60 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 14 mA
Time delay before availability
max. 15 ms
Constant magnetic field
Alternating magnetic field
Switching state indicator
Multihole-LED, yellow
MTTF
d
1393 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
Protection class
II
60 V
800 V
UL approval
cULus Listed, General Purpose
Class 2 power source
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Housing material
Brass, PTFE coated
Sensing face
PPS
Degree of protection
IP67
Mass
43 g
General information
Scope of delivery
Attribute value
Housing
PTFE
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
5mm
Output
PNP NO
Recently Viewed
UNITRONIC® SCREENED ROBUST (TP) 3x2x0.34
(Per/m)
(Per/m excl GST)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Transformer - 2000VA
Transformer - for stepping down 400V to 230VAC (2000VA capacity)
(Each)
(Each excl GST)
Transformer - 2000VA
+180°C Hook-Up Wire 1X10
+180°C Hook-Up Wire 1X10
UL Screened 18G2.5
ÖLFLEX® 191CY, Screened, PVC sheath, UL/CSA certified, 18G2.5 (17 + E)
UL Screened 18G2.5
NBB30-L2K-A0-V1
VariKont L ®, PA, Type: 4-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP68 / IP69
NBB30-L2K-A0-V1
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical