CCB10-30GS55-N1-V1
Previous
CCB10-30GS55-N1
Next
CCB10-30GS60-E0
CCB10-30GS55-N1-V1
Housing: Stainless steel 303, Output: 2-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-245597
Manufacturer part number:
245597
Manufacturer part number:
245597
Ask A Specialist
Technical data of CCB10-30GS55-N1-V1
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Output type
NAMUR
Rated operating distance
10 mm
Installation
flush
Output type
2-wire
Nominal ratings
Installation conditions
A
0 mm
B
0 mm
C
20 mm
F
60 mm
Nominal voltage
8.2 V (R
i
approx. 1 kΩ)
Operating voltage
5 ... 15 V
Switching frequency
0 ... 50 Hz
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Current consumption
Measuring plate not detected
≤ 1.5 mA
Measuring plate detected
≥ 2.5 mA
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
1134 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
NAMUR
EN 60947-5-6:2000
IEC 60947-5-6:1999
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
ATEX approval
Equipment protection level Ga
BVS 13 ATEX E 074 X
Equipment protection level Da
BVS 13 ATEX E 074 X
ETL approval
cETLus
Ambient conditions
Ambient temperature
-20 ... 70 °C (-4 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Housing material
Stainless steel 1.4305 / AISI 303
Sensing face
PTFE
Degree of protection
IP67
General information
Use in the hazardous area
see instruction manuals
Output
NAMUR NO
Datasheet
245597_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally open (NO)
Rated operating distance
10 mm
Installation
flush
2-wire
Nominal ratings
Installation conditions
A
0 mm
B
0 mm
C
20 mm
F
60 mm
Nominal voltage
8.2 V (R
i
approx. 1 kΩ)
Operating voltage
5 ... 15 V
Switching frequency
0 ... 50 Hz
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Current consumption
Measuring plate not detected
≤ 1.5 mA
Measuring plate detected
≥ 2.5 mA
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
1134 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
ATEX approval
Equipment protection level Ga
Equipment protection level Da
ETL approval
cETLus
Ambient conditions
Ambient temperature
-20 ... 70 °C (-4 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Housing material
Sensing face
PTFE
Degree of protection
IP67
General information
Use in the hazardous area
see instruction manuals
Output
NAMUR NO
Recently Viewed
TY-RAP 28 MX (100 Pack)
TY-RAP TY 28 MX (360mm x 4.8mm) with metal tongue (100 Pack)
(100 Pack)
(100 Pack excl GST)
TY-RAP 28 MX (100 Pack)