CCB10-30GS60-E0
Previous
CCB10-30GS55-N1-V1
Next
CCB10-30GS60-E2-V1
CCB10-30GS60-E0
SKU:
PF-237546
Manufacturer part number:
237546
Manufacturer part number:
237546
Ask A Specialist
Technical data of CCB10-30GS60-E0
Output type
NPN
Rated operating distance
10 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 8.1 mm
Output type
3-wire
A
0 mm
B
0 mm
C
20 mm
F
40 mm
Operating voltage
10 ... 60 V DC
Switching frequency
0 ... 10 Hz
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2.8 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
Off-state current T
U
=40 °C, switching element off
≤ 100 µA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
≤ 50 ms
d
760 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Indicators/operating means
Potentiometer
sensitivity adjustment
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 2 m
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Cable
Cable diameter
6.4 mm ± 0.2 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
Output
NPN NO
Datasheet
237546_eng
Submit
Normally open (NO)
NPN
Rated operating distance
10 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 8.1 mm
3-wire
A
0 mm
B
0 mm
C
20 mm
F
40 mm
Operating voltage
10 ... 60 V DC
Switching frequency
0 ... 10 Hz
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2.8 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
Off-state current T
U
=40 °C, switching element off
≤ 100 µA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
≤ 50 ms
d
760 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Indicators/operating means
Potentiometer
sensitivity adjustment
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 2 m
Sensing face
PBT
Degree of protection
IP67
Cable
Cable diameter
6.4 mm ± 0.2 mm
Bending radius
> 10 x cable diameter
Output
NPN NO
Recently Viewed
05904544 -10m
Power cable for SEW 05904544
(Each)
(Each excl GST)
05904544 -10m
Power cable for SEW 05904544
Grey Flex Numbered 3X1
ÖLFLEX® CLASSIC 110, PVC sheath, numbered cores, VDE-registered 3X1 (No Earth)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Grey Flex Numbered 3X1
(Per/m)
(Per/m excl GST)
TORX Screwdriver T9
TORX Screwdriver Insulated 1000V T9 60mm
TORX Screwdriver T9
Gland M25
SKINTOP® ST M25 Grey Gland for cables (9 to 17mm) (Locknut not included)
Gland M25
LED 230V Red
Red 230V LED Indicator
LED 230V Red
Red 230V LED Indicator