CCB10-30GS60-E2-V1
Previous
CCB10-30GS60-E0
Next
CCN15-30GS60-A2-V1
CCB10-30GS60-E2-V1
Housing: Stainless steel 303, Output: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
SKU:
PF-237550
Manufacturer part number:
237550
Manufacturer part number:
237550
Ask A Specialist
Technical data of CCB10-30GS60-E2-V1
Output type
PNP
Rated operating distance
10 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 8.1 mm
Output type
3-wire
A
0 mm
B
0 mm
C
20 mm
F
40 mm
Operating voltage
10 ... 60 V DC
Switching frequency
0 ... 10 Hz
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2.8 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
Off-state current T
U
=40 °C, switching element off
≤ 100 µA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
≤ 50 ms
d
760 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Indicators/operating means
Potentiometer
sensitivity adjustment
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Sensing face
PBT
Output
PNP NO
Datasheet
237550_eng
Submit
Normally open (NO)
PNP
Rated operating distance
10 mm
Installation
flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 8.1 mm
3-wire
A
0 mm
B
0 mm
C
20 mm
F
40 mm
Operating voltage
10 ... 60 V DC
Switching frequency
0 ... 10 Hz
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 2.8 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
Off-state current T
U
=40 °C, switching element off
≤ 100 µA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
≤ 50 ms
d
760 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Indicators/operating means
Potentiometer
sensitivity adjustment
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Storage temperature
-40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector plug M12 x 1 , 4-pin
Sensing face
PBT
Output
PNP NO
Customers Bought
Ferrules 0.75mm2
Ferrules Single Standard Grey 0.75mm2 x 8mm (500 Pack) - UL Approved
(500 Pack)
(500 Pack excl GST)
Ferrules 0.75mm2
(500 Pack)
(500 Pack excl GST)
Ferrules 0.5mm2
Ferrules Single Standard White 0.5mm2 x 8mm (500 Pack) - UL Approved
Ferrules 0.5mm2
Ferrules 1mm2
Ferrules Single Standard Red 1mm2 x 8mm (500 Pack) - UL Approved
Ferrules 1mm2
Ferrules 1.5mm2
Ferrules Single Standard Black 1.5mm2 x 8mm (500 Pack) - UL Approved
Ferrules 1.5mm2
Ferrules 2.5mm2
Ferrules Single Standard Loose 2.5mm2 x 8mm (500 Pack) - UL Approved
Ferrules 2.5mm2