NBB8-18GM30-E3-V1
Previous
NBB8-18GM30-E3
Next
NBB8-18GM50-E2-V1-3G
NBB8-18GM30-E3-V1
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, M12 , 4-pin, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-087744
Manufacturer part number:
087744
Manufacturer part number:
087744
Ask A Specialist
Technical data of NBB8-18GM30-E3-V1
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Rated operating distance
8 mm
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm ( -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) )
0 ... 6.08 mm ( -40 ... -25 °C (-40 ... -13 °F) )
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 100 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
LED, yellow
d
2090 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
Connector M12 x 1 , 4-pin
Degree of protection
IP67
Connection Type
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
PNP NC
Datasheet
087744_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
PNP
Rated operating distance
8 mm
Assured operating distance
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 100 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
LED, yellow
d
2090 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connector M12 x 1 , 4-pin
Degree of protection
IP67
Nickel Plated Brass
M12 Connector
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
PNP NC
Recently Viewed
PUR DRAGCHAIN DATA 6x0.14
UNITRONIC® FD P plus, dragchain, PUR sheath 6x0.14
(Per/m)
(Per/m excl GST)
PUR DRAGCHAIN DATA 6x0.14
(Per/m)
(Per/m excl GST)
V90HT Tinned Appliance Wire 1x2.5 Yellow
V90HT 1x2.5 Yellow AS/NZS 5000.1 Finely Stranded
(100m)
(100m excl GST)
(100m)
(100m excl GST)
High-Temp Gland M32
SKINDICHT SHV-M-FKM M32 22mm opening, 29mm PG thread, High Temp rated
(10 Pack)
(10 Pack excl GST)
High-Temp Gland M32
(10 Pack)
(10 Pack excl GST)
UL AWM Multi-Core 5G16
ÖLFLEX® 191, PVC sheath, UL AWM and CSA AWM, 4 kV test voltage, 5G16 (4 + E)
UL AWM Multi-Core 5G16
Submersible Pump Cable 4G1.5
H07RN8-F, Rubber submersible pump cable, HAR approval, 4G1.5 (3 + E)
Submersible Pump Cable 4G1.5
View All
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical