NBB8-18GM30-E3
Previous
NBB8-18GM30-E2-V1
Next
NBB8-18GM30-E3-V1
NBB8-18GM30-E3
Brass nickel-plated, Type: 3-wire, Installation: flush, Voltage: DC, cable PVC , 2 m, IP67
(Each)
(Each excl GST)
On Request
On Request
SKU:
PF-087746
Manufacturer part number:
087746
Manufacturer part number:
087746
Ask A Specialist
Technical data of NBB8-18GM30-E3
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
Rated operating distance
8 mm
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 100 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA typ. 0.1 µA at 25 °C
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
LED, yellow
d
2090 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Degree of protection
IP67
Connection Type
2m PVC Cable
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
PNP NC
Datasheet
087746_eng
Submit
General specifications
Switching function
Normally closed (NC)
PNP
Rated operating distance
8 mm
Assured operating distance
0 ... 6.48 mm
Operating voltage
10 ... 30 V
Switching frequency
0 ... 500 Hz
Hysteresis
typ. 5%
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 100 mA
Off-state current
No-load supply current
≤ 15 mA
Switching state indicator
LED, yellow
d
2090 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Approvals and certificates
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
cable PVC , 2 m
Core cross-section
0.34 mm
2
Degree of protection
IP67
Nickel Plated Brass
2m PVC Cable
Size
18mm
Operating Distance
8mm
Output
PNP NC
Recently Viewed
PUR Flex 7G0.75
ÖLFLEX® CLASSIC 400 P Heavy Duty PUR Sheath, 7G0.75 (6 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
PUR Flex 7G0.75
(Per/m)
(Per/m excl GST)
PUR Flex 4X1.5
ÖLFLEX® CLASSIC 400 P Heavy Duty PUR Sheath, 4X1.5 (No Earth)
PUR Flex 4X1.5
05904552 -22m
Power cable for SEW 05904552
(Each)
(Each excl GST)
05904552 -22m
Power cable for SEW 05904552
POF Single
HITRONIC POF SIMPLEX BUFFERED PE (Single core Plastic)
POF Single
Grey Flex Numbered 3X1
ÖLFLEX® CLASSIC 110, PVC sheath, numbered cores, VDE-registered 3X1 (No Earth)
Grey Flex Numbered 3X1
View All
Cylindrical Sensors
3mm - Cylindrical
4mm - Cylindrical
5mm - Cylindrical
6.5mm - Cylindrical
8mm - Cylindrical
11mm - Cylindrical
12mm - Cylindrical
18mm - Cylindrical
30mm - Cylindrical