NCN50-FP-A2-P1
Previous
NCB50-FP-A2-P1-V1
Next
NCN50-FP-W-P1
NCN50-FP-A2-P1
Rectangular type, PBT, Type: 4-wire, Installation: non-flush, Voltage: DC, screw terminals, IP68
(Each)
(Each excl GST)
Global Stock
Global Stock
SKU:
PF-187587
Manufacturer part number:
187587
Manufacturer part number:
187587
Ask A Specialist
Technical data of NCN50-FP-A2-P1
General specifications
Switching function
complementary
Output type
PNP
Rated operating distance
50 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 40.5 mm
Reduction factor r
Al
0.4
Reduction factor r
Cu
0.3
304
Output type
4-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 80 Hz
Hysteresis
typ. 3 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
≤ 300 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
Functional safety related parameters
MTTF
d
671 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Certified by China Compulsory Certification (CCC)
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
screw terminals
Information for connection
tightening torque 1.2 Nm + 10 %
Core cross-section
up to 2.5 mm
2
Minimum core cross-section
without wire end ferrule 0.5 mm
2
, with connector sleeves 0.34 mm
Maximum core cross-section
without wire end ferrule 2.5 mm
, with connector sleeves 1.5 mm
Housing material
PBT
Sensing face
PBT
Housing base
Degree of protection
IP68
Mass
410 g
Operating Distance
50mm
Output
PNP NO/NC
Datasheet
187587_eng
Submit
General specifications
Switching function
complementary
PNP
Rated operating distance
50 mm
Installation
non-flush
Output polarity
DC
Assured operating distance
0 ... 40.5 mm
Al
0.4
Cu
0.3
304
4-wire
Nominal ratings
Operating voltage
10 ... 60 V
Switching frequency
0 ... 80 Hz
Hysteresis
typ. 3 %
Reverse polarity protection
reverse polarity protected
Short-circuit protection
pulsing
Voltage drop
≤ 3 V
Operating current
0 ... 200 mA
Off-state current
0 ... 0.5 mA
No-load supply current
≤ 20 mA
Time delay before availability
≤ 300 ms
Operating voltage indicator
LED, green
Switching state indicator
LED, yellow
MTTF
d
671 a
Diagnostic Coverage (DC)
0 %
Standard conformity
Standards
EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
IEC 60947-5-2:2007
IEC 60947-5-2 AMD 1:2012
Approvals and certificates
EAC conformity
TR CU 020/2011
UL approval
cULus Listed, General Purpose
CSA approval
cCSAus Listed, General Purpose
CCC approval
Ambient conditions
Ambient temperature
-25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)
Mechanical specifications
Connection type
screw terminals
Information for connection
Core cross-section
up to 2.5 mm
Minimum core cross-section
Maximum core cross-section
Housing material
Sensing face
Housing base
Degree of protection
IP68
Mass
410 g
Operating Distance
50mm
Output
PNP NO/NC
Recently Viewed
Sensor Lead (M12) 25m
Sensor Lead (M12) 5 Pole Female with 25m lead (Shielded)
(Each)
(Each excl GST)
Sensor Lead (M12) 25m
HAR Grey Flex 25G1
ÖLFLEX® 140 H05VV5-F, HAR certified for high acceptance in Europe, PVC sheath, 25G1 (24 + E)
(Per/m)
(Per/m excl GST)
HAR Grey Flex 25G1
(Per/m)
(Per/m excl GST)
Train 340 600V 7X1
ÖLFLEX® Train 340 600V, multi-core EN 50264-3-2 type MM 7X1
Train 340 600V 7X1
+180°C Versatile Single 1X0.25 Gn
(100m)
(100m excl GST)
(100m)
(100m excl GST)
UL AWM Multi-Core 5G10
ÖLFLEX® 191, PVC sheath, UL AWM and CSA AWM, 4 kV test voltage, 5G10 (4 + E)
UL AWM Multi-Core 5G10
Categories
Power & Control Cables
Data Cables
Ethernet & Fibre Cables
Cable Connectors
SERVO Assemblies
Cable Glands
Flexible Cable Conduits
Cable Accessories
Solar
Switchboard Products
Automation
Marking Systems
Tools
Sensors
Proximity Sensors
Inductive Sensors
Cylindrical Sensors
Rectangular Sensors
F79 (16 x 8 x 4mm)
V3 (27.8 x 16 x 10mm)
F41 (40 x 8 x 8mm)
F1 (26 x 12 x 40mm)
F2 Sensor for screw stops
F7 (28 x 17 x 17mm)
F9 (38.5 x 16 x 16.5mm)
F10 (38.5 x 25 x 25mm)
F11 (52.5 x 30 x 30.5mm)
F33 (50 x 25 x 10mm)